fbpx

Gazete – Kuzey Kıbrıs İhracat Teşvikleri Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs İhracat Teşvikleri

Kuzey Kıbrıs İhracat Teşvikleri ‘nden birçok Türk İhracatcı yararlanmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta kendi kuracağınız şirket üzerinden satış yaparak Türkiye Cumhuriyeti’nin sunmuş olduğu birçok ihracat teşviğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca açacağınız ofis sizleri diğer ihracatçı firmalara göre müşterilerinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Kuzey Kıbrıs İhracat Teşvikleri’nden yararlanmak için kuracağınız şirketin %100 sermayesi size ait olabilir. Herhangi bir yerel ortak bulma zorunluluğu yoktur!

Kuzey Kıbrıs İhracat Teşvikleri

Danışmanlık verdiğimiz Türk Şirketleri’nin yararlandığı teşvikleri ve hangi tebliğ kapsamında bu desteklerden yararlandıklarını sizler için özetledik:

  • Kira Desteği(2010/6 Sayılı Karar): Yurt dışına açacağınız her bir ofis, showroom ve depo için, kiranın %50‘si oranında ve en fazla 75.000 ABD Doları (Mağaza için 100.000$) ’na kadar hibe teşviği.
  • Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği (2011/1 Sayılı Karar)

Yurtdışı Pazar araştırması ve halihazırda yerleşik şirketlerin yurt dışında alınması için yapılan Mali ve Hukuki giderlerin %60 oranında ve 200.000 ABD Dolarına kadar ihracat teşviği.

  • Tanıtım Desteği(2010/6 Sayılı Karar): İlgilli ülkede vereceğiniz TV,Gazete, Dergi vb… reklamlarda harcamanın %60‘ı oranında ve en fazla 150.000 ABD Doları’na kadar hibe teşviği.
  • Yurtdışı Ofis İstihdam Desteği(2014/10 Sayılı Karar) (Yalnızca Teknik Müşavirlik Şirketleri için): Yurtdışı ofislerinde istihdam edilen büro elamanının maaşının %50’si 36,000 ABD Doları’na kadar (TC Vatandaşı ve Yönetici ise 60.000 ABD Doları’na kadar.)
  • Yurtdışı Danışmanlık Giderleri (2014/10 Sayılı Karar) (Yalnızca Teknik Müşavirlik Şirketleri için): Yurtdışında gerçekleştirilen Şirket kuruluş giderleri, hukuki ve mali danışmanlık giderleri %50 oranında 30.000 ABD Doları’na kadar hibe teşviği.

Halihazırda bir çok saygıdeğer firma KKTC’de kendi şirketini çalıştırmakta: Türkiye Net Holding, Eksen İnşaat, Tab Gıda Uluslararası İşletme Şirketi vb…

Yıllık bir milyon turist ağırlayan ve 93 bin üniversite öğrenci nüfusu olan Kuzey Kıbrıs’a yatırım için daha fazla zaman kaybetmeyin.

Faaliyette bulunduğunuz sektöre yönelik KKTC’nin sizlere nasıl fırsatlar yaratabileceğini tespit etmek için bizimle temasa geçin. Kuzey Kıbrıs Şirketi kurmak için tıklayın.

Aklınıza takılan bir soru olur ise lütfen bizimle temasa geçiniz.

 

0 Paylaşımlar
Gorkem Celebioglu
Görkem Çelebioğlu 2006 Yılında Amerika Birleşik Devleti’nden Ekonomi alanında eğitim görmek üzere akademik başarı bursu almıştır. Tam burslu olarak eğitimini ABD’de bulunan Carleton College’de Ekonomi ve Matematik alanında çift anadal yaparak tamamlamıştır. Üniversite’de tezini ABD’nin en büyük endüstriyel şirketlerinden biri olan 3M (Minnesota Mining&Manufacturing)’e ”Üretim planlamasına TS-LARS Analizi ve Neural Networks istatistik modellerinin uygulaması” üzerine yaptı. Carleton College’de aynı zamanda Ekonomi Deparmanı’nda ”Fiyat Teorisi” dersinde Öğretim Asistanı olarak çalıştı. Yüksek lisans çalışmaları için Londra’da Cass Business School’da ”Uluslararası Finans ve Muhasebe” eğitimine devam etti. Çalışmaları sırasında ”Ekonomik Kriz ve Banka Bilançolarına etkisi” üzerine çalışmalar yaptı. Cass Business School’dan Derece ile mezun oldu. Akademik başarısından ötürü Cass Business School tarafından okulu temsil etmek üzere ”Beta Gamma Sigma” Akademik Onur birliğine üye yapıldı. Yüksek Lisans çalışmalarının tamamlanmasına müteakip, dünyanın en büyük 4 Profesyonel Hizmet şirketinden biri olan Ernst&Young LLP Londra Ofisi’nde Finans Hizmetleri departmanında çalışmaya başladı. Çalıştığı süre boyunca Bankacılık, Yatırım Fonu ve Sigorta şirketleri’ne birçok farklı konuda danışmanlık hizmetleri verdi. Ernst&Young LLP -Londra ofisi’ndeki görevinde çalışırken Birleşik Krallık Yeminli Mali Müşavirlik (Chartered Accountant) yetkisini aldı. Müşteri portföyünü İngiltere Borsa’sında işlem gören ilk 100 şirket (FTSE 100) oluşturdu. Çalıştığı süre boyunca İngiltere ve komşu Avrupa ülkelerinde Finans şirketlerine danışmanlık hizmetleri verdi. Danışmanlık alanlarını Denetim, İç Kontroller, Şirket Durum Analizleri, Uluslararası Şirket Yapılanması ve Uluslararası Vergi Hukuğu gibi konular oluşturdu. 2015 yılı ile birlikte Yerli ve Yabancı müşterilerine kendi kurduğu Celebioğlu&Co Chartered Accountants ofisi üzerinden Uluslarası Finans, Vergi ve Denetim gibi konularda danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda yerel politikayı yakından takip ederek medya üzerinden görüş ve önerilerini paylaşmaktadır.
Open chat